تبلیغات پولساز

تبلیغات پولساز به آموزش و بررسی ۲ نکته میلیون توامانی که با رعایت نمودن آنها هزینه های شما تا نصف تقلیل و میزان فروش تا سه باربر افزایش پیدا خواهد کرد می پردازد. اگر دنبال چاپ اسکانس یا تبلیغات اثر گذار هستید این مطلب آموزشی را دنبال کنید.

تبلیغات پولساز

تبلیغات پولساز

۲ نکتۀ میلیون تومانی دربارۀ تبلیغات که رعایت نمودنشون میتونه هزینه هاتون رو تا ۵۰% کاهش بده و میزانِ فروشتون رو تا ۳ برابر افزایش بده!

چاپ اسکناس با تبلیغات اثرگذار

همونطور که می‌دونید صاحبین کسب و کارهای گوناگون برای فروش کالا یا خدمات خودشون ناگزیرند بودجۀ تبلیغاتیِ چشمگیری تخصیص بدهند چرا که اساساً فروش بدون تبلیغات، مسیری سخت و پرهزینه خواهد داشت.

 

امّا آیا اصلاً تبلیغاتِ شما دیده یا خوانده میشن؟
هر فروشنده ای به تبلیغ نویسیِ اثرگذار نیاز داره و باور من اینه که:
تمام مردم فروشنده‌اند!

تبلیغات

تبلیغات پولساز

 

بله حتّی شما هم که الان مشغول خوندن این مقاله هستید حتماً یک فروشنده‌اید!
امّا نکتۀ مهم و حائز اهمیّت اینجاست که بین ما فروشنده‌ها تفاوت‌هایی هم وجود داره و این خودِ ماییم که تفاوت‌ها رو انتخاب می‌کنیم و تبدیل می‌شیم به فروشنده‌ای ضعیف، متوسّط، خوب یا حرفه‌ای! متناسب با این تقسیم بندی، من و شما در کسب و کار و زندگی فردی، موفّق یا ناکام خواهیم بود.
ما با انتخاب کلمه ها و واژه‌ها و با آرشه کشیدن روی جمله هایِ زشت و زیبایی که از زبون یا قلممون جاری می‌شن، بگونه‌ای فالش یا موزون مخاطبین و مشتریانمون رو دفع یا جذب می‌کنیم. تبلیغ شما میتونه در سایت اینترنتی، در تبلیغ چاپی، رویِ بیلبورد یا حتّی در یک تیزر رادیو – تلویزیونی باشه.
امّا آیا اصلاً شما برای تبلیغ نویسی آموزش دیدید؟ چطوری متن تبلیغاتیِ خودتون رو می‌نویسید؟ آیا شما هم جزو کسایی هستید که نوشتن متن تبلیغاتیِ کسب و کارتون رو به عهدۀ طرّاحِ گرافیکی تون می‌گذارید و در این زمینه به گرافیستتون اعتماد می‌کنید؟

واقعیّت اینه که تبلیغ و تبلیغ‌نویسی اصول و قواعد خاص خودش رو داره. سایز بیزنس شما میلیون تومانی باشه یا میلیارد تومنی، در هر صورت با تبلیغاتِ غیر حرفه‌ای و غیر مؤثّر به شدّت تهدید میشه.
به عنوان مشاور کسب و کار تا حالا ۱۰۰ ها متن و عنوانِ تبلیغاتی از برندها و سوپربرندهای ایرانی و خارجی رو مورد مطالعه قرار دادم ولی شاید باورش براتون سخت باشه که عرض کنم بیش از ۸۰% این تبلیغات غیرحرفه‌ای، کم تأثیر و حتّی غلط بودند!

یکی از رایج‌ترین اشتباه های متون تبلیغاتی اینه که:
متون، بیشتر از اونکه تبلیغاتی باشند، صرفاً خبری و غیرجذّاب اند!

در شرایطِ اقتصاد منقبضِ این روزها تبلیغاتِ اثرگذار بیشتر از هر زمان دیگه مهم و ضروریه. در این دوران بخاطر رکود اقتصادی، طیف گسترده‌ای از مشتری های بالقوّه در انقباض مالی به سر می‌برند. بنابراین جذب کردن مشتری و متقاعد نمودنش به خرید بیش از هر زمان دیگه یک کار حرفه‌ای و تخصّصیه که باید براش آموزش دیده باشیم یا مشاورۀ درستی گرفته باشیم.

کسب و کار شما منفعله یا عامل؟

کسب و کار شما منفعله یا عامل؟

میزان فروش در کسب و کارهای منفعل تحت تأثیر اتّفاق‌ها و تغییرهای گوناگونیه که از قضا اینروزها تعداد و تکرارشون هم کم نیست. بعبارت دیگه اگر شما صاحب کسب و کاری هستید که تحت عوامل بیرونی فروشتون کم و زیاد می‌شه مسلّماً کسب و کاری آسیب پذیر و کنترل نشده دارید. در این شرایط شما خیلی باید مراقب سود و هزینه‌های کسب و کارتون باشید.
امّا اگر می‌تونید میزان فروشتون رو صرفنظر از شرایط و اتّفاقهای بیرونی، خودتون تعیین کنید به شما تبریک می‌گم چون صاحب کسب و کاری عامل هستید.

اما چند نکتۀ طلاییِ مربوط به تبلیغ نویسیِ اثرگذار که می‌خوام عرض کنم عبارتند از:

۱) مشخص کردن نوعِ تبلیغ:
شما می‌تونید تبلیغ برندسازی یا تبلیغ مستقیم داشته باشید.

در تبلیغ نوع اوّل شما نباید بطور مستقیم کالا یا خدماتتون رو معرفی یا توصیه کنید. در این نوع تبلیغ تمرکز شما باید روی معرّفی کسب و کارتون و ارزش‌گذاری روی برند یا شرکتتون باشه.
در این نوع تبلیغ شما صرفا باید سعی کنید تا شرکت یا فروشگاهتون رو بزرگ و متمایز جلوه بدید. بر این اساس شرکت‌های بزرگ اغلب فقط اسمِ برند به همراهِ لوگوشون رو در معرض دید می‌گذارند و حداکثر از شعارشون استفاده می‌کنند که هیچ یک از این موارد بطور مستقیم باعث فروش کالا یا خدمات نمی‌شن.

امّا در تبلیغ نوع دوّم شما باید بطور مستقیم به معرّفیِ کالا یا خدماتتون بپردازید. در این روش هدف اصلی، فروش محصوله بنابراین باید از مزایای آنچه که می‌خواهید ارائه کنید بگید.
بنابراین یکی از اشتباهات مهلک در تبلیغات اینه که بعنوان یک کسب و کار کوچک تا متوسّط بدون در نظر گرفتن بودجه‌تون به تبلیغ‌های برندینگ بپردازید. مسلّماً در این شرایط چرخش مالیِ بموقع شکل نمی‌گیره و با به تأخیر افتادن بازگشت سرمایه، احتمالِ منفی شدن حساب‌ها و ورشکستگی‌تون روزبروز بیشتر می‌شه.

 

۲) بیایید یکبار برای همیشه تعریف «تبلیغ مستقیم» را یاد بگیرید:

تبلیغ مستقیم تبلیغیه که مخاطب رو ترغیب به یک اقدام کنه.

با این تعریف تبلیغ مستقیم دارای ۲ بخش اصلی زیره:
۲-۱: محتوا
شامل متن نوشتاری، عکس، فایل صوتی و فیلم

۲-۲: دعوت به یک اقدام
یعنی تبلیغتون طوری باشه که در زمان مورد نظرتون:
الف) مخاطب با شما تماس بگیره و سوال‌های بیشتری بپرسه.
ب) وارد وبسایتتون بشه و نام، ایمیل و شماره موبایلش رو وارد کنه.
ج) سفارش محصول بده.

با این توضیحات همونطور که قبلاً به اون اشاره کردم می‌بینید که:

اکثر تبلیغ‌ها، تبلیغ نیستند و صرفاً اطّلاع‌رسانی اند!

تبلیغات پولساز

تبلیغات پولساز

 

حالا سوال مهمّی که از شما دارم اینه:

آیا تبلیغ‌های شما مخاطبینتون رو به اقدامی دعوت می‌کنه؟
یا شما هم مثل اکثر تبلیغ‌های غیر حرفه‌ای هیچ درخواستی از مخاطبینتون ندارید؟

 

تبلیغات پولساز

تبلیغات پولساز

یادآوری مهم:
– در تبلیغات کاری کنید که مخاطب اقدام کنه.
– مخاطب باید در زمان مورد نظرتون اقدام کنه.
یعنی باید برای اقدام، محدودۀ زمانی مشخص کنید.
اگر امروز تبلیغ می‌کنید ولی مشتری یکسال بعد اقدام می‌کنه شما به هدفتون نرسیدید!

این نکته از این جهت حائز اهمیّته که شما بعنوان یک کسب و کار کوچک اونقدری سرمایه ندارید که امروز هزینۀ تبلیغ بدید و یکسال بعد به نتیجه برسید.

یادتون باشه:

زمان مناسب برای برگشت سرمایه برای شما به عنوان کسب و کار کوچک حداکثر ۱ ماهه.

مزیّت دیگۀ تبلیغ مستقیم اینه که شما به راحتی می‌تونید میزان هزینه‌ها و برگشت سرمایه‌تون رو بسنجید و ببینید که آیا چقدر سود یا ضرر کردید.

برای اینکار با ثبت کردن تعداد تماس‌های مشتری های بالقوّه و بالفعل می‌تونید روش کار و میزان مطلوبیت کالاتون رو ارزیابی کنید و جلوی ضررهای احتمالی رو خیلی زود بگیرید. همچنین با استمرار تبلیغ مؤثّر می‌تونید سود خودتون رو بیشتر و بیشتر کنید.

نتیجه اینکه

تبلیغ‌های مستقیم در حکم سرمایه گذاری‌های زود بازده اند.


علیرضا ذوقی: مدرس کسب و کار و نویسندۀ کتاب «فتح ۸ قُله در ارتباطات مردانه»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید