اصول فروش و مشتری مداری

اصول فروش و مشتری مداری

اصول فروش و مشتری مداری

وقتی وینس لُمباردی از تیم «نیویورک جایِنتز » به «گرین بِی پَکِرز » در ویسکانسین پیوست تا رهبری آن را برعهده بگیرد، سال ها بود که این تیم عملکرد ضعیفی داشت.

وقتی از او پرسیدند تصمیم دارد چه چیزی را تغییر دهد یا چه کار متفاوتی انجام دهد تا تیمش را به مسابقات قهرمانی برساند، این جمله معروف را بر زبان آورد :

 

«قرار نیست کار خارق العاده ای انجام دهیم؛ فقط می خواهیم از نظر شوت، دویدن، پاس دادن و دریافت به بهترین تیم لیگ ملی فوتبال تبدیل شویم. می خواهیم در اصول اولیه ممتاز شویم. »

 

سپس ادامه داد «می خواهیم هر بازی را به شکلی آرام و کارا پیش ببریم تا حتی اگر تیم مقابل تاکتیک ما را بفهمد، نتواند ما را متوقف کند. » فروشندگان با عملکرد عالی افرادی هستند که نخست اصول اولیه فروش موفق را مشخص می کنند و در آن اصول ممتاز می شوند.

اصول فروش و مشتری مداری
اصول فروش و مشتری مداری
  • ممتاز بودن در اصول فروش

اصول اولیه فروش موفق هفت حوزه کلیدی وجود دارد که تعیین کننده اثربخشی فروش است. در هر یک از این هفت حوزه به خودتان نمره ای بین ۱ تا ۱۰ بدهید. بدانید که ضعف در هر یک از این حوزه ها کافی است تا مانع استفاده از همه توانتان در فروش شود.

در حقیقت، ضعیف ترین مهارت کلیدی تا حد زیادی تعیین کننده میزان فروش و درآمد است. گاهی تقویت خودتان در ضعیف ترین حوزه کلیدی منجر به بهبود فراوان نتایج فروش می شود.

پیشنهاد ما : فتح ۸ قلّه در ارتباطات مردانه

۷ روش کلیدی در بحث فروش

۷ روش کلیدی در بحث فروش

  1. جذب کردن مشتری : در امر فروش مشتری ثروت شما می باشد. لذا اولویت اصلی را در جذب و پیدا کردن مشتری قرار دهید. به یاد داشته باشید مشتری به ما نیاز ندارد،ما به مشتری نیاز داریم.
  2. ایجاد رابطه دوستانه : اعتماد سازی روی مشتری یکی از مهارت های مهم کسب و کار می باشد . سعی کنید با روش های مختلف بر اساس نیاز سنجی مشتری اعتماد او جلب کنید و با توضیح کامل و صادقانه در مورد محصول فروشی خود همدلی را ایجاد کنید.
  3. برنامه فروشی تنظیم کنید و بصورت دقیق مشکلات،خواسته ها و نیاز های واقعی مشتری را هر چند احتمالی در رابطه با محصول مشخص کنید.
  4. در معرفی محصول از کل به جزء بروید و به مشتری نشان دهید محصول و خدمتی که ارایه می کنید در زمان حال، با در نظر گرفتن تمامی جنبه ها بهترین انتخاب و گزینه برای او می باشد.
  5. نظرات مخالف و اعتراضات احتمالی مشتری در مورد محصول و خدمات را در نظر داشته باشید و با ارایه پاسخ های روشن و منطقی نظر او را جلب کنید.
  6. گفتگوی انجام شده را تلاش کنید به نتیجه رسانده و با دلایل ساده و توجیهی،ارایه تخفیف و امتیازات و دیگر موارد به سرانجام برسانید.
  7. سعی کنید با انجام خدمات عالی پس از فروش و ارایه مشوق های بیشتر به مرور زمان مشتری را راضی نگهداشته و از مشتری به عنوان تبلیغ کننده برای محصولات و خدمات خود استفاده کنید.

اکنون به هفت روش بالا برای هر شماره از ۱ تا ۱۰ امتیاز دهید و بعد از جمع کردن عدد به دست آمده  را تقسیم بر ۷ کنید . اگر در این امتیاز عدد شما پایینتر از ۵ باشد باید روش خود را تغییر داده و روی تقویت این ضعف ها متمرکز شوید.

مطلب پیشنهادی برای کمک به حل این مشکل :

  • قهوۀ بدبیاری با کیک بیداری
  • لطفا بَغ بَغ نکنید.
نویسندگی در سایت,همکاری با باشگاه کسب و کار ایرانیان, نیازمند نویسنده,طرح تهاتری

دیدگاه خود را بیان کنید :

خدا رو شاکریم که از زمان شروع فعالیت‌ِ آموزشیمون تا امروز تونستیم بیش از ۲۰/۰۰۰ نفر ساعت تدریس داشته باشیم و در این مدّت شاهد رشد و شکوفاییِ ۱۰۰ها دانش پژوه در عرصه‌های مختلف کار و زندگی بودیم.

مقاله های مرتبط :

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰